Jacentów

Przez tą miejscowość przechodzi czerwony szlak rowerowy z i do Opatowa o długości 28 km, m.in. przez Małoszyce, Ruszków, Zochcin, oraz rowerowy szlak „Architektury obronnej” z Końskich do Kielc o długości 500 km, który w całości przebiega w obrębie województwa świętokrzyskiego. W Jacentowie bierze też swój początek szlak turystyczny „Śladami Witolda Gombrowicza”, który przebiega w całości w obrębie gminy Sadowie a bierze swój początek od skrzyżowania drogi krajowej nr 9 w Jacentowie przez miejscowości Obręczna, Wszechświęte, Grocholice do Małoszyc o długości 8 km.
Nazwa Jacentów pochodzi od imienia Hiacynt, z greckiego Hyakinthos, od wyrazu pospolitego hyakinthos, jest to nazwa kwiatu, dawniej w języku greckim nazwa boga wegetacji. Według K. Rymuta w pracy „Nazwiska Polaków”, w języku polskim znane od średniowiecza, w formach także takich jak Jacenty, Hiacenty, Hijacynt, Jacek. Od dawnego imienia Hiacenty, Jacenty powstała m.in. nazwa miejscowości Jacentów, w gminie Sadowie.
Dawniej w Jacentowie był tylko folwark należący do gminy Sadowie i parafii Ruszków. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1880 roku podaje, że stał tu wtedy tylko jeden dom. Folwark miał 342 morgi obszaru (1 morga, dawna jednostka miary odpowiadająca ok. 0,55 ha) i należał do dóbr ruszkowskich.
W Jacentowie był dwór Olszowskich, otoczony parkiem dworskim. Na cmentarzu parafialnym w Ruszkowie jest ich grobowiec, na płycie tego grobowca znajduje się napis: „Aleksander Prus Olszowski, właściciel majątku Jacentów, żył lat 51, zmarł 29.04.1957 roku”. W Jacentowie do tej pory w parku dworskim stoi pałac Olszowskich, zmieniony na prywatny hotel „Magnat”. W parku wokół hotelu rosną trzy drzewa będące pomnikami przyrody. Jest to kasztanowiec biały, lipa szerokolistna, oraz tulipanowiec amerykański.