Aktualności,  Polska pomoc

Projekt Inteligentna chłodnia do warzyw i owoców: optymalizacja łańcucha dostaw i zwiększenie dochodowości drobnej produkcji rolnej w Mołdawii

image_pdfimage_print

Kolejna wizyta w Gminie Crocmaz we wrześniu 2023 r. już pomału pokazuje osiągnięcia naszego projektu. Przede wszystkim zorganizowaliśmy transport z Polski do Mołdawii i chłodnia jest już na miejscu. Oglądaliśmy miejsce jej ulokowania, omawialiśmy zasilanie panelami słonecznymi, które kupiliśmy w poprzedniej części projektu.
Ustaliliśmy też miejsce ustawienia coolomatu, czyli kolejnego urządzenia, które zostanie przekazane Gminie Crocmaz w ramach naszego projektu. Coolomat to paczkomat z funkcją chłodzenia, do którego będą dostarczane kupującym świeże owoce i warzywa. Teraz trwa produkcja, następnie urządzenie będzie przez miesiąc płynęło do portu w Rumunii i stamtąd pojedzie do naszej partnerskiej Gminy. To dość skomplikowane przedsięwzięcie jest pilotowane przez naszą Gminę Sadowie, a pomagają nam w tym przedstawiciele lokalnej społeczności.
Podczas pobytu eksperci z Polski prowadzili warsztaty i konsultacje związane z uwarunkowaniami prawnymi UE oraz ułatwieniami wynikającymi z umowy stowarzyszeniowej Mołdawii z UE. Drugim tematem była identyfikacja produktów zgodna z wymogami UE. Wszystkie te informacje są przydatne rolnikom i producentom mołdawskim, bo handel Mołdawii z UE wzrasta, szczególnie w obszarze produktów rolno-spożywczych.
W październiku kolejna grupa z naszej Gminy pojedzie do Gminy Crocmaz, aby ustalić następne potrzeby, pomóc w przygotowaniu wizualizacji projektowej wymaganej przez polski MSZ.
A zanim to nastąpi, będziemy gościli w Sadowiu grupę 10 przedstawicieli naszych mołdawskich partnerów. Pokażemy im naszą Gminę, osiągnięcia, pomysły, rozwiązania stosowane przez naszych producentów i rolników. Mamy nadzieję, że współpraca będzie się rozwijać i Mołdawianie będą korzystać z naszych doświadczeń.

Skip to content