Polska pomoc

Projekt Inteligentna chłodnia do warzyw i owoców: optymalizacja łańcucha dostaw i zwiększenie dochodowości drobnej produkcji rolnej w Mołdawii kontynuujemy w 2023 r.

image_pdfimage_print

Przed nami 2 Moduł, w ramach którego będzie montowana chłodnia, zakupiona w grudniu 2022 r. oraz paczkomaty- chłodnie (nazywamy je coolomaty), które będą służyć np. przy przekazywaniu owoców dla dzieci w szkołach.
W pierwszej połowie czerwca 2023 r. znowu byliśmy w Crocmaz. Przywitaliśmy się z naszymi mołdawskimi przyjaciółmi podczas konferencji, w czasie której ustaliliśmy kolejne wspólne prace. Podczas spotkań w Urzędzie Gminy oraz wizyt lokalnych ustaliliśmy szczegóły dostawy, omówiliśmy sposób montażu urządzeń i ich efektywnego wykorzystania. Dążeniem wszystkich zainteresowanych jest uniezależnienie pracy urządzeń od dostaw prądu, czasem nieregularnych, dlatego jeszcze raz ustalaliśmy podłączenie chłodni i coolomatów do paneli, kupowanych w Module 1.
Współpraca z Gminą partnerską jest dla nas świetną okazją nie tylko do pomocy miejscowym rolnikom, ale również wzajemnego uczenia się działania gospodarki rolno-spożywczej w obu gminach. Polska jest już na innym etapie rozwoju, zaliczamy się do krajów rozwiniętych, ale obserwując chęć zmiany, pozytywne nastawienie mieszkańców do zastosowania nowych technologii jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy pomagać rolnikom i mieszkańcom.
Gminę Sadowie reprezentowała Małgorzata Kasprzyk oraz Ewa Kostrzewa. Spotkania organizował mołdawski koordynator projektu Cristian Verebcean.

Skip to content